T.A.P.I Gaz Boru Hattı

TAPI Türkmenistan Fazı 214 KM Uzunluğundaki Gaz Boru Hattının Servis Ekipmanları ve Otomasyonu (SCADA)

 

Türkmenistan'ın 2030 yılına kadar Petrol ve Gaz Kompleksinin Geliştirilmesi Programının, Türkmenistan, Afganistan, Pakistan ve Hindistan arasında 11 Aralık 2010 tarihi itibariyle Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattının inşasına ilişkin Hükümetler arası anlaşma sağlanmıştır.

T.A.P.İ Projesi, Türkmenistan'ın Mary eyaletinde yürütülmektedir. Genel proje tedarik, kurulum ve inşaat olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Ana yüklenici SERBA Dinamik Sdn. Bhd, alt yüklenici AG Global  olarak projenin tüm ekipman tedarikinden sorumludur.  AG Global, Türkmenistan'a ekipman tedarikinde deneyime sahip Türkiye merkezli bir şirket olarak bu proje kapsamındaki tüm geçerli lisans ve sertifikalara sahiptir.

Sistem mühendisliği yapılırken, ihracat boru hatlarının teknolojik mühendisliğine ilişkin Türkmenistan'ın işletme normlarına, inşaat mühendisliğine ilişkin yasal belgelere, endüstriyel işletmelerin sıhhi tasarım standartlarına ve uluslararası düzenlemelere uyularak yapılmaktadır. Proje, parça parça mühendislik, ekipman üretimi ve teslimatı, inşaat ve devreye alma işleri, işletme personelinin eğitimi dahil olmak üzere birbirine bağlı işlerin eksiksiz teslim edilmesini amaçlamaktayız.

 

Genel amaçlı endüstriyel sınıf, ticari olarak mevcut, modern uluslararası gereksinimleri karşılayan, bu tür ekipman için inşaat bölgesindeki iklim ve hidrojeolojik koşullara uygun olarak tasarlayıp yapmaktayız.

Bu projenin üretim ömrü endeksi en az 30 yıl olacak şekilde planlanmıştır.